گفتاردرمانی در یافت آباد

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. گفتاردرمانی در یافت آباد
گفتاردرمانی در یافت آباد

گفتاردرمانی در یافت آباد توسط متخصصان ما در مرکز توانبخشی آتیه با مدیریت خانم مرضیه خازنی (بهترین مرکز توانبخشی منطقه ۱۸ تهران) ارائه می شود.

گفتار درمانی می تواند به افرادی که در صحبت کردن مشکل دارند کمک کند تا بهتر ارتباط برقرار کنند و موانع ناشی از اختلالات گفتاری را از بین ببرند. اهداف گفتار درمانی شامل بهبود تلفظ، تقویت عضلات مورد استفاده در گفتار و یادگیری صحیح صحبت کردن است. گفتاردرمانی همچنین به درمان مشکلات و اختلالات مرتبط با بلع غذا نیز کمک زیادی می کند.

گفتاردرمانی را می توان برای بسیاری از مشکلات و اختلالات گفتاری مختلف، از مشکلات کوچکتر مانند صدای خشن گرفته تا از دست دادن نسبی گفتار به دلیل آسیب مغزی استفاده کرد. بسته به نوع اختلال، ممکن است از سایر درمان های پزشکی یا روانشناختی نیز استفاده شود.

گفتاردرمانی در یافت آباد به چه مشکلاتی کمک می کند؟

گفتار درمانی می تواند برای درمان اختلالات زبانی، اختلالات گفتاری و مشکلات بلع استفاده شود.

اختلالات زبان
اختلال زبان دوران کودکی می تواند بر توانایی کودک در یادگیری صحبت کردن، نامگذاری اشیا و ساختن جملات کامل تأثیر بگذارد. اگرچه علل این اختلالات اغلب مشخص نیست، عوامل خطر اصلی شناخته شده عبارتند از مشکلات شنوایی، مشکلات کلی رشد و اختلالات موثر بر رشد مغز.

اختلالات زبانی در بزرگسالان تقریباً همیشه نتیجه آسیب مغزی یا بیماری است. به عنوان مثال، افرادی که سکته مغزی کرده اند، اغلب در جمله بندی یا به خاطر سپردن کلمات مشکل دارند. آن نوع اختلال آفازی نامیده می شود.

اختلالات گفتاری
افراد مبتلا به اختلالات گفتاری در تولید صداهای گفتاری، بیان کلمات به وضوح یا روان صحبت کردن مشکل دارند.

کودکان اغلب در تلفظ مشکل دارند و ممکن است صداهای خاصی را با صداهای دیگر عوض کنند. اختلالات گفتاری ممکن است نتیجه اختلالات رشدی باشد، اما عوامل روانشناختی نیز ممکن است نقش داشته باشند. بزرگسالان مبتلا به بیماری های عصبی گاهی اوقات اختلالات گفتاری نیز دارند که اغلب درک آنها را دشوار می کند.

گروه دیگری از اختلالات گفتاری که به عنوان اختلالات روانی شناخته می شوند، شامل مشکلاتی در جریان یا یکنواختی گفتار هستند. افراد مبتلا به این نوع اختلال ممکن است به عنوان مثال لکنت داشته باشند یا “به هم ریخته” شوند. هنگامی که افراد لکنت زبان دارند، اغلب مکث های بی صدا در گفتارشان وجود دارد، یا صداها یا هجاهای خاصی را تکرار یا طولانی می کنند. بهم ریختگی گفتاری غیرعادی سریع است که تلفظ را نادقیق می کند یا صداها یا قسمت هایی از کلمات را حذف می کند. خدمات ما در مرکز گفتاردرمانی در یافت آباد برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به لکنت زبان ارائه می شود.

اختلالات صدا (دیسفونی)
اختلال صدا یک تغییر مداوم در صدای کسی است. آنها ممکن است خشن، کشیده، خشن یا تقریباً ساکت به نظر برسند. اغلب صدا تا حدودی ضعیف است – به عبارت دیگر، فرد قادر به صحبت با صدای بلند نیست. اختلالات صدا ممکن است از صحبت کردن بیش از حد یا با صدای بلند، استفاده از تکنیک تنفس نادرست، یا مشکلات مربوط به جعبه صدا (حنجره) مانند گره های صوتی ایجاد شود. دلایل روانی مانند افسردگی یا واکنش به یک رویداد ناراحت کننده نیز می تواند صدای فرد را تغییر دهد.

مشکل در بلع
در افرادی که مشکلات بلع دارند، حرکات عضلات درگیر در بلع تحت تأثیر قرار می گیرد. این منجر به مشکلاتی در انتقال غذا از طریق دهان و گلو می شود. علت اغلب بیماری یا اختلال سیستم عصبی مانند بیماری پارکینسون، ام اس، زوال عقل، عفونتی مانند بیماری لایم یا کزاز، یا آسیب به سر است. اگر غذا به دلیل اختلال در بلع وارد ریه ها شود، می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود.

تکنیک های گفتاردرمانی

تکنیک های گفتار درمانی مختلفی برای هر یک از زمینه هایی که در بالا توضیح داده شد وجود دارد – آنهایی که توسط متخصصان ما در گفتاردرمانی در یافت آباد در نظر گرفته می شوند به اختلال خاص بستگی دارند. معمولاً به یک سری جلسات درمانی طولانی نیاز است که هر جلسه 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. آنها ممکن است به صورت گروهی یا تک به تک انجام شوند.

رویکردهای درمانی مورد استفاده در گفتار درمانی عبارتند از:

  • تمرین های ادراک، به عنوان مثال برای تمایز بین صداها و هجاهای فردی
  • تمرین هایی برای تولید صداهای خاص و بهبود روان گفتار
  • تمریناتی برای بهبود تنفس، بلع و صدا
  • با استفاده از چیزهایی مانند زبان اشاره، تابلوهای ارتباطی و گفتار به کمک رایانه به برقراری ارتباط کمک کنید
  • توصیه هایی برای افرادی که نیاز به گفتار درمانی دارند، والدین آنها و سایر عزیزان
  • حمایت از اجرای این اقدامات در زندگی روزمره

مقاله مرتبط :

کاردرمانی در یافت آباد