اتیسم چیست؟

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. اتیسم چیست؟
اتیسم چیست؟

اتیسم چیست؟

یک وضعیت رشد مادام العمر است که بر رفتارها، ارتباطات، یادگیری و تعاملات فرد و نحوه تجربه آنها از جهان تأثیر می گذارد، بطور مادرزادی وجود دارد و تاکنون هیچ درمان قطعی برای آن شناسایی نشده است.

هر فرد اوتیسمی با دیگران متفاوت است. چالش ها و نیازهای خاص آنها نیز متفاوت است. به همین دلیل است که اوتیسم به عنوان یک “طیف” توصیف می شود. 

در حالی که بسیاری از افراد اوتیستیک مشکلاتی را تجربه می کنند، با حمایت مناسب می توانند به کیفیت زندگی عالی دست یابند.

افراد اوتیستیک طیف وسیعی از ویژگی ها را نشان می دهند. اینها نقاط قوت، ارتباطات، تعاملات اجتماعی، اوقات فراغت و بازی آنها را در بر می گیرد. 

اوتیسم با مجموعه خاصی از رفتارها تعریف می شود و یک “شرایط طیفی” است که افراد را به طور متفاوت و به درجات مختلف تحت تاثیر قرار می دهد.

در حالی که در حال حاضر هیچ علت شناخته شده ای برای اوتیسم وجود ندارد، تشخیص زودهنگام به فرد کمک می کند تا حمایت و خدمات مورد نیاز خود را دریافت کند، که می تواند منجر به زندگی با کیفیت و پر از فرصت شود.

کاردرمانی و گفتاردرمانی از جمله راهکارهای اصلی در توانبخشی کودکان اوتیسم هستند که در مرکز توانبخشی آتیه (خازنی) در یافت آباد به کودکان اتیسم ارائه می شوند.

علائم اتیسم چیست؟

اوتیسم اغلب با شرایط سلامت جسمی، رشدی یا روانی مرتبط است. اینها می تواند شامل ناتوانی ذهنی، صرع، مشکلات گوارشی، ADHD، دیسپراکسی، اضطراب یا افسردگی باشد.

با این حال، بسیاری از چالش های ناتوان کننده مرتبط با اوتیسم زمانی به وجود می آیند که فرد اتیستیک احترام، درک و حمایت مناسبی را دریافت نمی کند.

علائم رایح عبارتند از :

تفاوت در ارتباطات، روابط بین فردی و تعامل اجتماعی در محیط های مختلف

غیرکلامی بودن یا داشتن الگوهای گفتاری غیر معمول، مشکل در درک ارتباط غیرکلامی، مشکل در ایجاد و حفظ دوستان، مشکل در حفظ سبک مکالمه متداول.

رفتار، الگوها، فعالیت ها و علایق محدود و تکراری مانند تکرار صداها یا عبارات (اکولالیا)، حرکات تکراری، دشواری در انتقال یا روتین، علایق سفت و سخت یا بسیار محدود و شدید، حساسیت شدید یا حساسیت کمتر به محرک های حسی مختلف.

برای تشخیص قطعی اوتیسم این ویژگی‌های اصلی اوتیسم باید در اوایل دوران کودکی وجود داشته باشند، اما ممکن است تا زمانی که خواسته‌های اجتماعی از ظرفیت فرد برای مقابله با آن‌ها و چالش‌ها فراتر رود، به طور کامل آشکار نشوند.

در حال حاضر، پسران نیز تقریباً 4 برابر بیشتر از دختران همسن در معرض ابتلا به اوتیسم هستند. با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که دختران ممکن است مانند پسران اوتیسم را نشان ندهند و به همین دلیل ممکن است تشخیص داده نشود.

روشهای درمان اتیسم چیست؟

اگرچه تاکنون هیچ درمان قطعی برای اتیسم شناسایی نشده ، اما برخی راهکارهای درمانی و توانبخشی می توانند با کمک به تخفیف علائم و عوارض این اختلال ، کیفیت زندگی این کودکان را افزایش داده و به افزایش شانس آن ها برای داشتن زندگی بهتر در بزرگسالی کمک کند.

کاردرمانی برای اتیسم 

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آتیه (کاردرمانی در یافت آباد) خدمات تخصصی کاردرمانی اتیسم را بر اساس متدهای روز دنیا ارائه می دهند.

گفتاردرمانی برای اوتیسم

گفتاردرمانگران ما در کلینیک گفتاردرمانی آتیه (گفتاردرمانی در یافت آباد) گفتاردرمانی را برای کمک به بهبود مشکلات گفتاری و تقویت مهارت های کلامی برای بهبود مهارت های اجتماعی و ارتباطی کودکان مبتلا به اتیسم ارائه می دهند.