اختلالات گفتاری

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. اختلالات گفتاری
اختلالات گفتاری

اختلالات گفتاری می تواند بر توانایی فرد در تولید صداهایی که کلمات را ایجاد می کند تاثیر منفی گذاشته و یا جریان گفتار را مختل کند. این اختلالات می توانند علل مختلفی داشته باشند، از جمله شرایط جسمانی، مسائل عصبی، تاخیر در رشد یا عوامل روانی. 

در نتیجه، اختلالات گفتاری می تواند چالش هایی را در ارتباط ایجاد کند، اما با تشخیص و درمان مناسب، افراد می توانند توانایی های گفتاری خود را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند. گفتاردرمانی متناسب با نوع خاص اختلال گفتار، اغلب روش درمانی اولیه است، همراه با سایر مداخلات مانند دستگاه های AAC، روش های جراحی، دارو و مشاوره در صورت لزوم. مداخله زودهنگام در رسیدگی به اختلالات گفتاری کلیدی است، زیرا می تواند منجر به نتایج بهتر و بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به این شرایط شود.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آتیه در منطقه ۱۸ تهران (منطقه خلیج فارس) خدمات تخصصی گفتاردرمانی برای کودکان و بزرگسالان را ارائه می دهند.

انواع اختلالات گفتاری

اختلالات مفصلی: اختلالات مفصلی شامل مشکلاتی در تولید صوت یا ترکیب صدا است. این می تواند منجر به گفتاری شود که درک آن دشوار است. اختلالات رایج بیان شامل جایگزینی یک صدا با صدای دیگر یا حذف برخی صداها در کلمات است.

اختلالات روانی: اختلالات روانی بر جریان گفتار تأثیر می گذارد. لکنت در بزرگسالان و کودکان یک اختلال روانی شناخته شده است که در آن جریان عادی گفتار با تکرار، طولانی شدن یا بلوک صداها، هجاها یا کلمات مختل می شود.

اختلالات صدا: اختلالات صدا شامل مشکلات زیر، بلندی یا کیفیت صدا است. شرایطی مانند گره های صوتی، التهاب حنجره یا فلج تارهای صوتی می تواند منجر به اختلالات صدا شود. افراد مبتلا به اختلالات صدا ممکن است صدایی خشن داشته باشند، خستگی صوتی را تجربه کنند یا در بیرون دادن صدای خود مشکل داشته باشند.

اختلالات رزونانس: اختلالات رزونانس بر کیفیت صدا از نظر زیر و بم و لحن آن تأثیر می گذارد. شرایطی مانند شکاف کام یا اختلال عملکرد ولوفارنکس می تواند باعث اختلالات رزونانس شود و منجر به گفتار با صدای بینی یا پر بینی شود.

آپراکسی گفتار: آپراکسی گفتار یک اختلال گفتاری حرکتی است که در آن مغز در هماهنگی حرکات مورد نیاز برای گفتار مشکل دارد. افراد مبتلا به آپراکسی گفتار ممکن است در برنامه ریزی و اجرای حرکات دقیق مورد نیاز برای صداهای گفتاری مشکل داشته باشند.

دیزآرتری: دیزآرتری یک اختلال گفتاری حرکتی است که در اثر ضعف یا فلج عضلات مورد استفاده برای تولید گفتار ایجاد می شود. این می تواند منجر به اختلال در گفتار، سرعت آهسته گفتار یا مشکل در کنترل حجم گفتار شود.

روش های درمان

گفتار درمانی: گفتار درمانی یک روش درمانی رایج و موثر برای اختلالات گفتاری است. آسیب شناسان گفتار زبان (SLPs) با افراد کار می کنند تا مهارت های ارتباطی خود را از طریق تمرین ها و تکنیک های مختلف متناسب با نیازهای خاص هر فرد بهبود بخشند.

درمان مفصلی: برای افراد مبتلا به اختلالات مفصلی، روش درمانی بر آموزش تولید صحیح صداها از طریق تمرینات، تمرینات تمرینی و بازخورد شنیداری تمرکز دارد.

روان درمانی: این روش درمانی به افراد مبتلا به اختلالات روانی مانند لکنت با آموزش تکنیک هایی برای کنترل سرعت گفتار، الگوهای تنفس و آرامش برای بهبود روانی کمک می کند.

صدا درمانی: هدف صدا درمانی بهبود کیفیت و قدرت صدا از طریق تمریناتی است که تولید صدا، رزونانس و اقدامات بهداشتی صدا را هدف قرار می دهد.

ارتباطات تقویتی و جایگزین (AAC): برای افرادی که دارای اختلالات گفتاری شدید هستند و نمی توانند تنها به ارتباط کلامی تکیه کنند، می توان از دستگاه های AAC مانند تخته های ارتباطی، دستگاه های الکترونیکی یا زبان اشاره برای تسهیل ارتباط استفاده کرد.

مداخلات جراحی: در برخی موارد، مداخلات جراحی ممکن است برای اصلاح مسائل ساختاری که به اختلالات گفتاری کمک می کنند، مانند ترمیم شکاف کام یا جراحی تارهای صوتی، ضروری باشد.

دارو: در مواردی که اختلالات صوتی ناشی از شرایط پزشکی زمینه‌ای مانند رفلاکس اسید یا آلرژی باشد، ممکن است برای مدیریت این شرایط و بهبود عملکرد صوتی، دارو تجویز شود.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی در یافت آباد – گفتاردرمانی در یافت آباد – کاردرمانی در تهرانسر – گفتاردرمانی در تهرانسر – کاردرمانی در فلاح – گفتاردرمانی در فلاح – کاردرمانی در شهرک ولیعصر – گفتاردرمانی در شهرک ولیعصر – کاردرمانی در چهار راه یافت آباد – گفتاردرمانی در چهار راه یافت آباد – کاردرمانی در مهرآباد – گفتاردرمانی در مهرآباد – کاردرمانی در امام زاده حسن – گفتاردرمانی در امام زاده حسن – کاردرمانی در بهاران – گفتاردرمانی در بهاران – کاردرمانی در شادآباد – گفتاردرمانی در شادآباد – کاردرمانی در هفده شهریور – گفتاردرمانی در هفده شهریور – کاردرمانی در خلیج – گفتاردرمانی در خلیج – کاردرمانی در شماره دو – گفتاردرمانی در شماره دو